שחזור גלגולים
האמונה בגלגולים קודמים משותפת ליותר ממחצית אוכלוסיית כדור הארץ.  בימינו לאמונה זו כבר אין קשר הדוק לדת זו או אחרת, והיא מסתמכת גם על מחקרים רבים שנעשו בנדון. יותר ויותר אנשים מאמינים שכבר היו כאן בעבר, בגוף אחר, בזמן אחר, בשם אחר.

שחזור הגלגולים הוא רגרסיה אל החיים הקודמים של המטופל, בכדי לגלות ולרפא את השפעות העבר על החיים הנוכחיים. הוא משמש ככלי רב עוצמה בכל עבודה עם תת-המודע ומתבצע באמצעות היפנוזה או דמיון מודרך.

תודות לעבודתם רבת השנים של פסיכולוגים כד"ר בריאן וייס, ד"ר מייקל ניוטון, ורבים אחרים, מחקריהם על אלפי מטופלים ותיעוד מדוקדק של הטיפולים והתוצאות שהביאו בעקבותיהם -  הפך שחזור הגלגולים לאחת הדרכים המקובלות היום לטפל במקור הבעיה (סיפור הנשמה) ולא רק בסימפטומים (הבעיות שצצות בחיים האלה).

התרפיה בשחזור הגלגולים לא נעשית לשם סקרנות המטופל בדבר חייו הקודמים (אף שסקרנות זו מובנת וטבעית), אלא לשם טיפול בנושאים שונים שבהם מתגלות הבעיות: הסיבה לאופי האדם כמות שהוא בהווה, חזרה על דפוסי התנהגות שמביאים לכאב, בעיות רפואיות, בדידות, כעס, חוסר הגשמה עצמית, מערכות יחסים טעונות או חסרות בין בני זוג או בני משפחה, והכי חשוב - המערכת שאנו מקיימים עם עצמנו.

בבסיס הטיפול נמצאת ההנחה שהמקור לבעיות / דפוסים אלה נעוץ בעבר, במהות הנשמה שלנו, בהחלטות שקיבלנו על עצמנו בעבר, בשיעורים שהתחייבנו ללמוד בחיים האלה, בדברים שעשינו ולא השלמנו אתם, ובעיקר - בכך שמעולם לא ביצענו ריפוי לאותו גלגול שמשפיע עלינו כאן ועכשיו - ללא שידענו על קיומו.

פעם לא יכלנו לעשות ריפוי שכזה, לא ידענו כיצד. היינו גוררים אתנו את הכאב וחוסר ההבנה אל החיים הבאים, וכך חוזרים שוב ושוב על אותן טעויות (או שיעורים) - אבל כעת, משנמצאה שיטה להכנס למאגר הזכרונות שלנו ולעשות שם קצת עבודה יסודית, שיטה שהוכחה כיעילה, קלה וידידותית (למרות שפעמים רבות לא נטולת כאב בעת ההזכרות) - אנו המרוויחים הגדולים.

 גלגולים קודמים - מי חקר את זה?
 
 
בשנת 1952, בקולורדו שבארה"ב, מהפנט בשם מוריי ברנשטיין החזיר מטופלת שלו לגלגול קודם.
שמה של המטופלת היה רות סימונס ואת תוצאות המקרה פרסם ברנשטיין בספר בשם: "בעקבות בריידי מרפי" (התרגום העברי פורסם בהוצ' "אחיעבר", 1960).
בספר מתאר ברנשטיין כיצד סימונס שבה לגלגול קודם באירלנד של המאה ה-18 ותיארה את חייה כאשה צעירה באותה תקופה. ברנשטיין נסע לאירלנד ואימת את סיפורה כשהוא בודק את המידע עליו סיפרה בארכיונים עתיקים.

אחד מאנשי האקדמיה שגילה עניין בסיפור וניסה להוכיח את אמיתות הנושא של גלגול נשמות, היה איאן סטיבנסון.
סטיבנסון תיעד מקרים רבים של ילדים ברחבי העולם אשר סיפרו על חוויותיהם מגלגולים קודמים, והוא הרבה לעשות ושלח משלחות של חוקרים לכל קצוות תבל לשם הצלבת מידע עם סיפורים אלה והוכחתם.
מחקרו התפרסם בשנת 1974, בהוצ' אוניברסיטת וירג'ינה תחת השם "עשרים מקרים המעידים על אפשרות לגלגול נשמות".

בשנת 1988 פרסם ד"ר בריאן וייס, מי שכיהן כראש המחלקה הפסיכיאטרית במרכז הרפואי "הר סיני" במיאמי את ספרו "שורשים ושיעורים בזמן" (התרגום העברי פורסם בהוצ' "מרקם", 1995).
הספר מתאר את המקרה של מטופלת בשם "קתרין", ואת התוצאות המדהימות שהשיגה לאחר שטיפל בה באמצעות תרפיית שחזור הגלגולים, ללא שהתכוון להגיע לגלגולים קודמים כלל אלא שאף להשיבה אל שנות חייה המוקדמות.
"קתרין", שטופלה אצלו זמן רב ללא תוצאות ואשר נכנסה לגלגול קודם באופן ספונטני (במענה להוראה שנתן לה לשוב אל הרגע בו החלו חרדותיה) החלה לתאר גלגולים שונים שלה שהיו אחראיים למקור פחדיה. למן הפגישה הראשונה השחזור נתן אותותיו והיא החלה להחלים נפשית.

וייס, שעד אותו רגע לא האמין כלל באפשרות של חיים אחרי המוות או גלגולים קודמים, נאלץ להודות בכך שישנו יותר מן הנראה לעין ועבר מהפך בחייו. הוא הפך למפיץ הראשי של שיטת תרפיית שחזור הגלגולים ומלמד אותה עד היום.
וייס פרסם ספרים רבים וביניהם ספר בשם "רק האהבה היא ממשית" (הוצאת "כתר", 2002(, ובו תיעוד מדהים של שני זרים שהגיעו אליו לטיפול בנפרד, ואשר במהלך הטיפולים וייס מגלה שהם היו נאהבים שחיפשו אחד את השני במהלך הדורות. כאן מתעוררת הדילמה של וייס כמטפל, האם לשתף אותם במידע הזה ואולי לפטור אותם מהבדידות והגעגוע הרבים שהיו מנת חלקם במשך גלגולים אך להסתכן בכך שאולי המיזוג לא יצלח, או לא להתערב ולתת לגורל לעשות את שלו?
 
 ​במה מטפל שחזור הגלגולים?

* זוגיות (חסרה או טעונה)
* קושי בפרנסה
* קשיים חברתיים
* קשיים פיזיים
* חרדות, פחדים וטראומות
* משיכה גדולה לאדם או מקום
* מערכות יחסים שקשה לשחרר למרות שהן לא טובות לנו
* דפוסי התנהגות שמעכבים אותנו

השחזור עצמו, מעצם מהותו, עוזר לשחרר את המטופל גם מחרדת המוות, שכן בטיפול הוא נחשף לעובדה שנשמתו לא חדלה להתקיים עם מותו הפיסי.

התרפיה בשחזור גלגולים היא תהליך, ויש צורך להעמיק אל תוך הגלגולים ולראות דפוסים שחוזרים על עצמם כדי להבין כיצד זה משפיע על המטופל כיום.
  
 תהליך השחזור

תהליך העבודה בשחזור גלגולים נעשה באמצעות דמיון מודרך.

 
שלבי הטיפול:

השיחה המקדימה - אנו לומדים להכיר מעט את המטופל, את בעיותיו, את עברו, מערכות היחסים שלו, וכמובן מתמקדים בבעיה/נושא בו אנו רוצים לטפל - כמחצית השעה עד 45 דקות. זהו שלב חשוב ביותר מכיוון שלעיתים המטופל אינו מודע להקשרים של בעיות רבות בחייו, והמטפל כן יכול לעשות את האבחנה ולראות הקשרים אלה תוך כדי השחזור.

דמיון מודרך - לאחר שלב ההרפיה המטופל מובל באמצעות הדמיון המודרך אל המקומות בתוכו בהם נשמרו הזכרונות הרלוונטים לטיפול בבעיה.
המטופל עובר כמה שלבים, הוא פוגש תחילה במדריך הרוחני שלו, מעמיק יותר ויותר לתוך מאגר הזכרונות עד שהוא נכנס בתודעתו אל תוך הגלגול ורואה את שארע לו שם.

כל החוויה מתוארת כמו בסרט. המטופל בד"כ לא מזדהה כל-כך עם הדמות אותה גילם, אלא רק מתאר את סיפורה. הוא נע קדימה ואחורה בזמן בתוך הגלגול, עד שאנו מגיעים לשלב המוות באותו גלגול.
מנקודת מבט זו המטופל יכול לראות את ההקשרים בין חייו הקודמים לחייו הנוכחיים, והקשר הישיר לבעיה אותה הציג בשלב השיחה המקדימה.
הריפוי או התיקון - שלב זה הוא למעשה השלב החשוב ביותר בכל הטיפול. כאן יש למטופל הזדמנות לחזור אל אותה נקודה קריטית בזמן שהחלה את מסכת הבעיות אחר-כך.

במצב זה יש שתי אפשרויות: או לעשות תיקון ושינוי תסריט או לבצע ריפוי של המצב המכאיב ולהביא להשלמה עמו (דוגמאות על ההבדלים בין שתי האפשרויות אביא בסיפורים עצמם).

כעבור כשעה מתחילת ההרפיה - המטופל יוצא מהגלגול וחוזר אל חייו הנוכחיים.

השיחה המסכמת - בשלב זה המטופל והמטפל דנים בגלגול, בקשר שלו להווה ובפתרונות שהשחזור הציע.
 
* כל הטיפול אורך כשעתיים.
כמה שחזורים אני אצטרך?
 
התשובה אינה חד-משמעית. ישנם מטופלים שמספיקים להם 2-3 טיפולים בכדי להטמיע את התובנות החדשות הנובעות מהשחזור, וישנם מטופלים שמבקשים לפתור עוד סוגיות בעייתיות בחייהם הנוכחיים באמצעות הרגרסיה אל החיים הקודמים שלהם.

בכל מקרה, כשם שאין די בשיחה אחת עם פסיכולוג כדי להבין את מלוא המשמעות של ההחלטות שלקחנו במהלך חיינו, ודאי שאין זה הגיוני לצפות ששחזור גלגולים אחד ויחיד ישים קץ לכל בעיותינו!

זהו תהליך, אמנם לא ארוך מדי ומאוד יעיל, אך זהו עדיין תהליך שדורש מאתנו אומץ כדי להתבונן אל תוכנו וסבלנות כדי להטמיע את התובנות. יש להגיע לטיפול בהבנה מלאה שככל שנעמיק פנימה, כן ניטיב להגיע לאמת שנמצאת בבסיס ההוויה שלנו.

לרובנו יש הרבה נושאים לא פתורים בחיים אלה והרבה גלגולים שבהם נדרש תיקון ובחינה מחודשת של ההחלטות והבחירות שעשינו בעבר.
אולם, החדשות הטובות הן, שאין צורך לפתוח את כל הגלגולים הקודמים שלנו ולבחון אותם.

ישנם כמה גלגולים שמשפיעים עלינו יותר מכל בחיינו הנוכחיים, והם אלה שצפים ועולים בעת הטיפולים.

לעיתים יש 2-3 גלגולים שבהם נתקלנו באותה בעיה או בהם חזרנו על אותם דפוסים, ובהם נתמקד בנושא מסוים.

אחד הגלגולים הכי חשובים ודחופים לטיפול הוא הגלגול האחרון שלפני חיינו הנוכחיים. ההחלטות עמן עזבנו את הגוף בגלגול האחרון, משפיעות עלינו היום בדרכים רבות כל-כך, ולא להיות מודע אליהן גורם לתסכולים וחוסר הבנה תמידיים.